Követnéd Buddhát, ha…

Követnéd Buddhát, ha…

Követnéd Buddhát, ha…

Követnéd Buddhát, ha ma itt lenne velünk?

 

Mielőtt válaszolnál a kérdésre, olvasd el a következő rövid részletet Shri Mataji beszédéből, arra vonatkozóan, hogy milyen körülmények között kellett élniük Buddha követőinek!

***

’Több ezer (de legalább ezer) emberrel járt mezítláb, tartalék élelmiszer, szállás és minden nélkül. Le kellett borotválniuk a hajukat, bajszukat, nem lehetett szőr a testükön. Sőt, csak egy hosszú öltözéket hordhattak, amit így kellett felkötniük. Ezzel takarták magukat akármilyen, hideg vagy meleg évszak volt. Az éneklés, a tánc, vagy a szórakozás bármilyen formája nem volt megengedett. Az ételt azokban a falvakban gyűjtötték össze, amerre éppen jártak, és csak nagyon keveset kaptak. Először a gurujuknak ajánlották föl azt, amit kaptak, amit a számukra főztek, és csak azután ettek ők. Gondoljatok bele, ezrek gyalogoltak mezítláb az égető forróságban, vagy sárban, esőben, minden évszakban, feladva családi kapcsolataikat. Még akkor is, ha mindketten, a férj és a feleség is, belépett a közösségbe, nem élhettek házastársakként. Fel kellett adniuk minden más fizikai, mentális és érzelmi igényüket, ezt az utat próbálták követni, mert Buddha azt mondta az igény okozza (a szenvedést).

Ha megnézitek, a buddhisták így élnek. Még a királyok is ezt teszik. Akkoriban sok király lépett be soraikba, egyikük, Ashok Indiából, ugyanígy öltözött, ilyenné vált, így utazott, és teljesen önmegtartóztató életet próbált élni. Nagyon nehéz élet volt, és mindannyian azt hitték, ha így élnek, megkapják az önmegvalósulásukat. Két tanítványról úgy tartják, hogy ők el is érték: Moggallana és Sariputta. Ők ketten megkapták az önmegvalósulásukat. 

De az egész életük meddő és unalmas volt, nem volt benne semmi élvezet. Nem lehettek gyerekeik, nem lehettek családok. Így az életük nagyon magányossá, rideggé, úgymond nagyon meddővé vált. Bár sanghának hívták őket, ami kollektívát jelent, de ebben a kollektivitásban nem volt kapcsolat, mert nem nagyon beszélgethettek egymással, nem beszélhettek a politikáról, gazdaságról, vagy bármiről. Csak a meditációról, és a legmagasabb élet eléréséről beszélgethettek.

Így el tudjátok képzelni, milyen életet kellett élniük, hogy megvilágosodjanak. És ez az elképzelés nagyon sok vallásban folytatódott. Aztán különös módon a családosoktól is kezdték elvenni a pénzüket, arra hivatkozva, hogy mindent fel kell adni. Természetesen Buddha idejében is mindent fel kellett adniuk és belépni a közösségbe, de az egy őszinte szándéka volt Buddhának, hogy eljuttassa őket a megvilágosodáshoz, hogy olyan emberekké váljanak, akik az abszolút valóságot ismerik. De ez nem történt meg, és ez az oka annak, hogy a buddhisták sok fura buddhizmust gyakorolnak. (Shri Buddha puja 1992.05.31.Shudy Camps, Anglia)

***

Nem olyan könnyű ez a Buddha követés, igaz? Még szerencse, hogy itt van számunkra a Shri Mataji által kidolgozott Sahaja Jóga meditáció, amin az oldalon található meditációk és maga a kurzus is alapszik. Így akár a karosszékedből is Buddha nyomába eredhetsz.

Külön köszönet az előző bejegyzéshez szóló sok hozzászóláshoz. Igaz, mindegyiknek az volt a lényege, hogy szeretnétek az egész beszédet az elejétől a végéig megismerni. Így most azt mondom:

Sangam Sharanam Gachhami

(ejtsd valahogy így: Szangam Saranam Gaccsami )

Vagyis meghajolok a kollektív akarat előtt, következzék a teljes beszéd videón:

 

 

És továbbra is így búcsúzom:

Buddham Sharanam Gachhami

Meditációs Péter
peter@jogameditacio.hu

18 thoughts on “Követnéd Buddhát, ha…

  1. Marti

    Szia kedves Peter! Valaszom a kerdesedre nem kovetnem Budha eletmodjat. Az eletszemlelete vegett,amit szegeny kovetoi is alkalmaztak. Szeretettel Marti

    1. Simko Maria

      Kedves Peter,szerintem Buddha sem azt akarna,vakon kovessuk az o eletmodjat,hisz mindenki egyeni es valassza ki a szamara legmegfelelobbet,tobb konyvet olvastam az onfejlesztesrol es a jogarol is a kezembe jutott,szamomra ez is utmutatas es KOSZONOM a lehetoseget tisztelettel Simko Maria

  2. Kuzma Erzsébet

    Kedves Péter!
    Többször elolvastam a fenti írást….nagyon sok gondolatom támadt általa, de így nem követném Buddhát. Úgy gondolom, ez is egy út a sok közül, ami választható ki-ki döntése alapján. Hogy Ő miért ezt az utat jelölte ki maga és követői számára???- erre csak az tudná megadni a választ, aki ott volt. Az, hogy Buddha azt mondta az igény okozza (a szenvedést)….ez csak egy ok a sok közül, amiért ezt a sivár örömtelen életformát választották. Rengeteg tanulmány, történet szól az “út kereséséről” a megvilágosodás közelébe jutáshoz…van nagyon aszketikus út és van megengedőbb…én maradok az élhetőbb verziónál és igyekszem minden lényt maximálisan tisztelni, elfogadni, szeretni….remélem ez is jó út 🙂 Szép napot kívánok! Namaste

    1. Meditációs Péter Post author

      Kedves Zsuzsa!

      Biztos, hogy jó úton jársz. Hiszen minden vallás az útkeresésről szól. Aztán valahogy mindegyiket elvitték az emberek a szélsőségek felé. Egy szép napon felismerjük, hogy mind egy fának a virágai vagyunk, ahogy a vallások is egy nagy fának a részei.

  3. Jakab Gyula

    .A gondolat energia.Az aktív gondolat aktív energia, a koncentrált gondolat koncentrált energia.Ha gondolatainkat egy adott célra összpontosítjuk,azok komoly erővé válnak.Ez az az erő,melyet azok alkalmaznak,akik nem hiszik,hogy a szegénység erény,vagy ,hogy az önmegtagadás nemes cselekedet.Érzik,hogy ez a gyenge jellemek magyarázkodása. Charles F. Haanel

    Ezért nem követném Budhát.Az életünket nem a sanyargatásunk miatt kaptuk.Itt és most kell boldognak lennünk.Amúgy természetesen nagyon sok gondolata tetszik és elfogadom.
    Mint Shri Mataji is írja nem volt egyértelmű az útmutatás és ez az oka annak, hogy a buddhisták sok fura buddhizmust gyakorolnak.’

  4. Magdi

    Kedves Péter!

    Közeli ismerőseim között, volt egy Buddhista.Szigorú életmódot folytatott,de
    sajnos mégis,daganatos betegségben halt meg 55-évesen.Az életmódja
    számomra nem tűnt természetesnek.Én biztos,hogy nem követném. Magdi

  5. Jutka

    Kedves Péter, nem tudnám követni Buddhát ; azt a rideg, magányos,lemondó életutat, amit Ő
    elvárt a követőitől. De….hallgatva Shri Matajit….. most mégiscsak követjük ,hiszen itt van bennünk.
    Csak meg kell találnunk önmagunkban, amihez a sahaja jóga – pontosabban Shri Mataji tanítása
    vezet el bennünket.
    Buddham Sharanam Gachhami
    Jutka

    1. Meditációs Péter Post author

      Kedves Jutka! Pontosan így van. Buddha is ugyanúgy ott van bennünk, ahogy Jézus vagy Allah is. Bízom benne, hogy minél többen fel fogjuk őket fedezni magunkban a Sahaj meditáció segítségével.

  6. margit

    Kedves Péter!
    Azt hiszem nem tudnám követni ,de megértem mert azok akkor abban bíztak .
    Mi szerencsére jobb helyzetben vagyunk Shri Mataji tanításával ,mert nagyon -nagyon sok ember meg kapta az ön meg valósulást sok ember örömére.
    üdvözlettel Margit.

  7. Nagyne Zsuzsa

    Kedves Peter , en sem kovetnem a Buddhat .Szerintem az embernek onmagaba kell nezni es onnan kiindulni .Bizni kell az Istenbe es szeretni , tisztelni kellene a masik embert es segiteni ha tudom vagy igy vagy ugy .(en peldaul egy hajlektalant vettem partfogasomba es etetem mosokra es telen meleg helyet bisztositok neki , )nagyon jo erzes latni az o kis boldogsagat is. Nem az a fontos hogy sok penzem legyen hanem az hogy egeszsegunk legyen .Draga kis unokaimat is imadom es mindent megteszek ertuk , ott voltam mind ketto szuletesen es azt a szeretetet amit ok adnnak nekem mindennel tobbet er .Nagyon szepen koszonom a videot is , nagyon jo volt halgatni .Igen a meditalas is nagyon fontos minden nap ahhoz hogy tisztan lassunk, en csinalom is .Udvozlettel :Nagyne Zsuzsa

    1. Meditációs Péter Post author

      Kedves Zsuzsa!

      Nagyon szép és önzetlen dolog amit teszel. Szerintem, kevesen tudják ugyanezt megtenni.

  8. Unger Zsolt

    Szia Péter !
    Érdekes egy feltevés nekünk mai embereknek hogy követnénk e őt ma ? Nos mi már annyi kényelmes dolgot kaptunk hogy ha lemondunk valamelyikről akkor is számtalan másik megmarad nekünk ,Mi akik most élünk valamiért most kell élnünk és ezeket a próbákat kell hogy megoldjuk ami most van ,minden léleknek magának kell hogy megélje mind azt amit megél ,az már jó dolog ha megkérdezzük magunktól hogy vagyunk ? Miért is vagyunk ?vagyis a miértekre hülyeség a választ keresni már nagy dolog ha látjuk azt amit nézünk )) de nem veszünk el a részletekben ,érdekes ez a föld nevű játszótér ,valamiért Isten mindenkit oda szülesztette le ahova kellett ,és akkor amikor kellett sem előbb sem később ,Mindannyian más más lélek korral rendelkezünk tehát nem mindegy pl hogy egy iskola udvarban milyen összetételben vannak az ott lévők tehát érthetőbben az egyetemistáktól van tele az udvar vagy az elsős általános iskolásoktól ,az összetétel az ami megmutatja az emberiség szintjét ,lehet egy elsős ugyan abban az időben ott ahol egy egyetemista van és mind a ketten végezhetnek egy szinttel de az elsős az első szintjével az egyetemista pedig már a diplomáját kapja meg ,remélem érthetően irtam le az okfejtésemet ,valaki akar tegyen vagy vegyen el belőle )))légy üdvözölve )

    1. Meditációs Péter Post author

      Szia Zsolt!

      Nagyon érdekes amit írsz. Én úgy látom – persze mindenki egy kicsit másként – hogy néhány kiemelkedő kivételtől eltekintve, akik a tanáraink voltak, Buddha idejében még az általános iskolába jártunk, Jézus idejében pedig már valahova a középiskolába. Ma pedig az államvizsga és diplomaosztó ideje jött el (Vízöntő korszak, amiről a Metamodern Korszak című könyv is szól), csak nem emlékszünk ezekre az elmúlt, iskolás évekre. 🙂

  9. Kapitány Renáta

    Kedves Péter!
    Én most nem a véleményemen gondolkoztam hanem azon hogyan tudnék eljutni sahaja jógára.

    Buddha nem véletlenül járta ki nekünk ezt az utat, hanem azért hogy a többi embernek is lehetősége legyen a fejlődésre. Ennek nem kellene veszendőbe mennie. Hogy megtapasztalhassuk az abszolult valóságot és saját létezésünk tudatába kerüljünk. Shri Mataji említi a beszédben, hogy el fogja mondani mi is a sahaja jóga valójában. Esetleg ez a beszéd elérhető?

  10. Kapitány Renáta

    (Elnézést az utolsó előtti mondatban a “valójában” véletlenül került oda, telefonról írok.) Jó meditációkat kívánok!

  11. Gabi

    Kedves Péter!!!

    Eszem ágában sincs követni Buddhát,persze van aki ezt az utat választja, mindenki saját maga dönti el melyik út járható számára.Én az örömtelibb, vidámabb ,és élhetőbbet választom:)))))

  12. Farkas Márta

    Kedves Péter!

    Én sem tudnám követni Buddhát. Hiszem, hogy életünkben hatalmas utat teszünk meg mindannyian. Van, aki úgy, hogy nem is gondol rá, van aki ösztönösen, és nagyon sokan tudatosan. Ahhoz azonban, amit Buddha követői tettek, különösen erős hittel kell rendelkezni, kivételes személyiségnek kell lenni.
    A Bibliából a gazdag ifjú példáját juttatja eszembe. Jézus így szólt hozzá: “Ha tökéletes akarsz lenni, menj el, add el vagyonodat, oszd el a szegényeknek, és kincsed lesz a mennyben; aztán jöjj, és kövess engem.” Mint az ifjú, most én is elszomorodva távozom.

Oszd meg véleményed a témáról, tedd fel kérdésed!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Optionally add an image (JPEG only)

Ez a weboldal sütiket használ. Az Uniós törvények értelmében kérem, engedélyezze a sütik használatát, vagy zárja be az oldalt. További információ

Az Uniós törvények értelmében fel kell hívnunk a figyelmét arra, hogy ez a weboldal ún. "cookie"-kat vagy "sütiket" használ. A sütik kicsik, teljesen veszélytelen fájlok, amelyeket a weboldal azért helyez el az Ön számítógépén, hogy minél egyszerűbbé tegye Ön számára a böngészést. A sütiket letilthatja a böngészője beállításaiban. Amennyiben ezt nem teszi meg, illetve ha az "Elfogadom" feliratú gombra kattint, azzal elfogadja a sütik használatát.

Bezárás